Search
  • Marianne Galperin

במה נכון להשקיע

השאלה הראשונה והכמעט יחידה שכולם שואלים היא:

״אז במה נכון להשקיע?״ ולרוב מצטרפת לשאלה קריצת מבוכה: ״ואם אין לי הרבה כסף.... אבל אני רוצה בכל זאת שתהיה לי הזדמנות ממש שווה ומשתלמת, זה עדיין אפשרי?״. אז כן, זה אפשרי! (למזלנו אי שם ב 2017 ועדת הכספים אישרה - מימון המונים להיי-טק, מה שפעם היה פתוח רק למשקיעים גדולים נפתח לציבור, כמוני וכמוכם. ארחיב על זה בפוסט נפרד).

לפעמים אני עונה על השאלה הזו בתור יזמית, לפעמים כאנליסטית, לפעמים בכובע יועצת עסקית ולפעמים כמשקיעה פוטנציאלית בעצמי. עם כל כובע כזה שאחבוש תינתן תשובה אחרת לגמרי.

כאן אני אנסה לתת מענה משולב שיספק משקיע ממוצע אשר בכוונתו למנף סכום כסף לא גדול ולהכפילו בצורה נאה. (מהו סכום הכסף הזה, ולמה הכוונה בהכפלה נאה גם זאת עוד נדסקס בהמשך).

כדי למקסם אחוזים על השקעה - לא נמצא אותם במניות שנסחרות בבורסה. אין צורך לבנות תיק השקעות מהבורסה. שם מכפיל הרווח כבר לא מספיק אטרקטיבי. והיכן שכבר משהו כן נראה אטרקטיבי, סיכון ההשקעה בו יהיה כבר גבוה למדי ובטח לא מתאים למי שיש לו סכום כסף מועט.

תמיד כדאי להשקיע בחברות צעירות כאלו שעדיין לא הוצעו לציבור והן מהשוק הפרטי - עד לא מזמן לציבור הרחב לא היתה נגישות להשקיע בחברות כאלו.

כשמדברים על שוק פרטי נהוג לראות בעיני רוחנו חברות הזנק קטנות, ״סטרטאפים בחיתולים״ בשלבים של פיתוח רעיון במרתף בבית. אבל כאן, בדף הזה אני דווקא אדבר על חברות שעברו כברת דרך, גייסו הון התחלתי, שקיימות כבר כמה שנים, סיימו פיתוח ונמצאות בדיוק בין שלבים בדרכן לגדילה מואצת.

אין ספק - כניסה בשלב הכי מוקדם זה הדבר שיכול לתת את ההחזר הכי משתלם על ההשקעה, לעלות על הגל הכי גבוה מבחינת רווחים, אך מצד שני כך גם הסיכון ״לראות אבק״. אז כמובן שתמיד תוכלו לחזור ולחפש את הסטרטאפ של השכן או של האחיין ולהשקיע בו כבר בהתחלה... והנה הדוגמא של פיטר תייל, המשקיע הראשון בפייסבוק עוד כשהחברה היתה בחדרו של צוקרברג, תוך שנים ספורות פייסבוק יצאה לציבור. בגלל שתייל נכנס מוקדם כמשקיע, הוא הצליח להכפיל פי 2,000 את ההשקעה הראשונית שלו כאשר פייסבוק יצאו להנפקה והפכו לחברה ציבורית. על כל 1,000 $ שהוא השקיע כאשר החברה היתה פרטית, הוא החזיר 2 מיליון דולר מייד עם ההנפקה.

כן, אז אם אתם שואלים מתי הכי משתלם להכנס - אז להיות מעורב בחברה בשלביה הראשונים נותן כח עצום במידה והחברה עוברת את השנים הראשונות ומבשילה לכדי חברה ציבורית מעניינת.

אבל, לשם כך צריך הרבה יותר הון להשקיע בתחילת הדרך של המיזם, וצריך אורך ורוחב נשימה... ובעיקר לראות שנים קדימה. בקבוצה הזו איני מדברת על מיזמים בתחילת הדרך. אלו פחות מעניינים אותי כבסיס להשקעות.

אז אם הבנו שכדאי להשקיע בשוק הפרטי אז עכשיו נשאר להבין, מהו התזמון המדוייק שבו כדאי להשקיע במיזם?

השקעה בשוק הפרטי בשלב מתקדם, כלומר שלב מאוחר יותר, מאפשרת צמצום סיכון לכדי מינימום. אמנם הפירות מכך הם קטנים יותר מאשר אם נכנסנו למיזם בתחילת דרכו או באחד מהשלבים המוקדמים, אבל הסיכון נמוך. ופה האיזון המיוחל.

הדבר הבא הוא לאתר הזדמנויות לההשקעות בשלבי "טרום ההנפקה" של המיזמים - אלו ההשקעות המאוזנות מבחינת החזר השקעה מספיק גדול לעומת סיכון נמוך ביותר.

חברות אלו נמצאות בשלב מאוחר יותר של פיתוח מאשר סטארט-אפ אופייני, לחברות הללו יש כבר צוות מגובש, מוצר עובד שלא דורש בדיקות היתכנות, יש הכנסות או צפי בעקבות חוזים חתומים והכנסות עתידיות שנראות לעין, ולעתים קרובות, הם על סף מעבר מחברה פרטית לחברה ציבורית וכבר במגעים לקראת הנפקה.

אם מצאנו חברה, בשוק הפרטי, בשלב מתקדם, כשהם קרובים להנפקה ראשונית, הסיכון של ההשקעה נמוך בהרבה מאשר השקעה במיזם בתחילת דרכו.

אני אדגיש: התשואות הצפויות נמוכות יותר |מאלו שהיו יכולות להיות למי שנכנס ממש ממש בתחילת חייו של סטארטאפ - ובהשקעה בחברה בשלב מתקדם יותר לא ניתן לצפות לעשות 200,000% כמו (פיטר תייל) על הכסף שמושקע.

אבל חברות בשלב שכזה יכולות לעזור להרוויח 300% או 400% - וזה הרבה יותר ממה שניתן לקבל מהשקעה רגילה במניות בשוקי הציבור. או בנדל״ן למשל.

מחרתיים אספר את הסיפור של InnoCann בה השקיע הבן שלי : רכש 4 מניות (עלות כל מניה 247 ש״ח) - שילם סך של 988 ש״ח המניות הומרו לאחר שבועיים ביחס 1:735, מניה ישראלית מול 735 מניות בחברה קנדית (טרום הנפקה), כלומר ארבע-המניות הפכו ל- 2,940 מניות בחברה הקנדית

:) . בתחילת ההנפקה מניית החברה יכולה להגיע ל 15-30$, ניקח לשם החיוך את המחיר הגבוה יותר (הוא ראלי, ולא באמת גבוה... מניה עשויה לקפוץ ב 500% בשבועות הראשונים) - מתמטיקה פשוטה מביאה אותנו לרווח של : 313,992 ש״ח.... השקעה של 988 ש״ח מוחזרת ומוכפלת פי: 317! וגם אם המניה תהיה שווה 5$ - אז הוא יקבל רק 52,920 ש״ח... רק פי 54 מההשקעה הראשונית שלו...

לסיכום: מה שנעשה בקבוצה הזו אני אעלה לדיון חברות אטרקטיביות מהטרנד העכשוי בתעשיית הקנאביס, אלו תהיינה חברות בשלב מתקדם, לכולן כוונה בשנה הקרובה להתחיל תהליכי הנפקה את דרכן ולהפוך לציבוריות, רובן בקנדה,

ואז בכוונתי לעשות כאן יחד ניתוח סיכוי מול סיכון כדי שאני אוכל להחליט (עבור עצמי בלבד) איזו השקעה כדאית.

בפוסטים הראשונים שלי אני אוסיף דיסקליימר קצרצר, אחרכך אניח שקראתם אותו:

* ההשתתפות בקבוצה מרצונכם החופשי, מוזמנים להזמין חברים נוספים. אין מגבלה למי רשאי להכנס ולהצטרף לקבוצה ובתנאי שיש בינינו תאום ציפיות והסכמה על הדיסקליימר הבא:

* אין לי מהמיזמים שאספר עליהם תגמול אם מישהו מכם מגיע דרכי. חלק מהמיזמים אני מכירה בתור יועצת אסטרטגית, חלק מהמיזמים אני מכירה בתור מלווה בגיוס מימון בקמפיינים. וחלק אני מכירה אחרי שחקרתי ובחרתי להשקיע בהם בעצמי.

* איני יועצת השקעות מוסמכת.

* אני תמיד ממליצה להתייעץ עם גורמים מקצועיים לפני כל השקעה.

* בדף הזה אני רק משתפת במהלכים שאני עושה ובמידע שמגיע אלי או שאני אוספת אותו מקריאה ומחקר מעמיק, ואין בכך משום לקיחת אחריות כזו או אחרת על השקעותיהם של אנשים שקוראים כאן. אני מסירה כל אחריות למקרה של רווח או הפסד.

* עצם השהות בקבוצה זו הסכמה לדיסקליימר הזה. במידה ואינכם מסכימים לדיסקליימר מוזמנים לצאת מהקבוצה בקלות ובפשטות.


לצפייה בוידאו על השקעות בתעשיית הקנאביס לחצו כאן.


11 views0 comments